*המידע שבמאמר הוא מידע כללי ואין לראות בו המלצה כלשהי לטיפול כלשהו ובכל מקרה יש להתייעץ עם רופא מוסמך.
להתייעצות עם ד"ר טל לחצו כאן

בדיקת תפקודי נשימה במאמץ

במרפאת אקסטרא אנו רואים חשיבות לא רק באיתור בעיות המסכנות את הספורטאי אלא גם בשימוש במדע והידע שברשותנו על מנת לאפשר שיפור בהישגים. לכן הוספנו למגוון הבדיקות שלנו גם בדיקת תפקודי נשימה לאחר מאמץ. מטרת הבדיקה היא לאתר מגוון רחב של בעיות נשימה הקשורות לספורט וספורטאים ובראשן בעיה די שכיחה – כיווץ הסימפונות כתוצאה ממאמץ (Exercise induced bronchoconstriction).

בעיה זו, למרות שמקושרת פעמים רבות לאסתמה ונפוצה מאוד בספורטאים עם אסתמה, קיימת גם בספורטאים ללא כל בעיה ידועה. כפי הנרמז בשמה, היא מתבטאת בכיווץ דרכי הנשימה בעת מאמץ ובכך בהפרעה נשימתית. הדבר יבוא לידי ביטוי לעיתים בקוצר נשימה, כאבים בחזה או שיעול אך פעמים רבות התסמונת "חבויה" בנו. כלומר הספורטאי אינו חש בכך ולא יודע כלל על קיום הבעיה. ה"תסמין" היחיד של אותו ספורטאי יהיה ירידה בביצועים או חוסר יכולת להשתפר. טיפול בבעיה במקרה כזה יסייע לשפר את ביצועי אותו ספורטאי. הבדיקה במרפאת אקסטרא הינה די פשוטה ומהירה.

הבדיקה מתבצעת על ידי בדיקת תפקודי נשימה במנוחה. זאת בודקים בנשיפה לתוך מכשיר ייחודי למטרה זו – מספר פעמים. לאחר ניתוח נתונים קצר, הנבדק יבצע בדיקת מאמץ שבסופה יחזור שוב על בדיקת הנשיפה כשהוא בזמן ההתאוששות. לרוב אנו משלבים את הבדיקה כחלק משלים לבדיקת המאמץ השנתית אותה עובר כל ספורטאי למטרת קבלת אישור לספורט תחרותי. בסוף הבדיקה ישווה הרופא את הנתונים לפני המאמץ לנתונים לאחריו וכך יוכל לקבוע האם הספורטאי סובל מכיווץ הסימפונות כתוצאה ממאמץ.

אם כן, ניתן להציע פתרונות אותם אפשר לשלב בפעילות ולעזור בכך לשיפור הביצועים.

כולכם מוזמנים!

תגיות: