*המידע שבמאמר הוא מידע כללי ואין לראות בו המלצה כלשהי לטיפול כלשהו ובכל מקרה יש להתייעץ עם רופא מוסמך.
להתייעצות עם ד"ר טל לחצו כאן

פעילות גופנית – מה הלחץ?

כולנו מכירים תסמינים של סטרס- לחץ וחרדה.  זה יכול לבוא לידי ביטוי בתחושת לחץ של זמן ודאגה מתמשכת, הגורמים למועקה, חוסר נוחות, עצבנות והפרעות בשינה.  נראה שאין מישהו שלא חווה במהלך חייו לפחות חלק מתחושות אלו, ואם אתם בני המזל שלא יצא להם לחוות עד כה- תהיו בטוחים שבמהלך החיים רובכם תחוו זאת.

בחברה המערבית, כולנו רצים ממקום למקום לאורך כל השבוע, "מג'נגלים" מבית – לעבודה – לילדים או לנכדים  והכל כדי להספיק כמה שיותר.  טבעי שאין הרבה זמן בו אנו חווים רגיעה. רבים נמצאים במאבק קיום יום יומי- חברתי, כלכלי, לעיתים בריאותי.  תוסיפו לכך שמדובר בארץ שלנו, ובייחוד בתקופה הקשה אותה כולנו חווים לאחרונה, מתווספות דאגות קיומיות נוספות המוסיפות על הלחץ בו אנו נמצאים גם כך.

ההתמודדות עם הסטרס היא מנת חלקה של כולנו אך היא שונה מאחד לשני. יש כאלו שיחוו זאת באופן קל בלבד בעוד אחרים מגיעים למצבים אמיתיים של התקפי חרדה ודכאון.  כך או כך התסמינים גורמים לנו לתשישות, ירידה במוטיבציה , קשיי ריכוז, חוסר חשק לעשות דברים שאהבנו בעבר. זה יכול לפגוע לנו בקשרים עם בני או בנות זוג ויכול לפגוע בבריאותנו ולעיתים גם להיות מסוכן.   בקיצור, כולנו מסכימים כי סטרס מהווה פגיעה משמעותית באורח החיים,  בתפקוד ובאיכות החיים שלנו .

במצבים מסויימים, בהם הפגיעה באיכות חיים משמעותית, אם נפנה לטיפול יציעו לנו מספר אפשרויות. טיפול פסיכולוגי, רפואה משלימה ובמצבים מסויימים תרופות להרגעה ולדכאון .

כבר זמן רב הולכת ומתבהרת תמונה המציגה אופציה נוספת.  כולנו מכירים אותה, כולנו ניסינו בעבר, חלקנו גם עושים כעת, אך לא כולנו מקפידים. קיימים אין ספור מחקרים המראים את הקשר בין פעילות גופנית לשיפור במצבנו הרגשי , להפחתת הסטרס , למניעה ולטיפול במצבים כמו חרדה ודכאון.

ספורט תורם רבות לבריאות במגוון דרכים. כולנו יודעים כבר כי הוא בריא ללב, מפחית סיכון למחלות כלי דם, לסכרת , ליתר לחץ דם  ולהשמנה. חלקנו גם קראנו , או שמענו מרופא המשפחה שלנו,  כי פעילות גופנית מומלצת גם כגורם מפחית סיכון  למגוון סוגים של מחלת הסרטן, לאצלהיימר ודימנציה. יחד עם זאת לא כולנו מכירים כי ספורט בריא גם לנפש.  רוצים רק דוגמא אחת?  כתב העת הנחשב – כתב עת בריטי לרפואת ספורט (BJSM) הראה ב 2022 כי פעילות גופנית הינו כלי יעיל ושווה ערך לטיפול תרופתי (מכירים? ציפרלקס?)  במצבי דכאון שאינו חמור.   ולמחקר זה כאמור מצטרפים מחקרים ומאמרי סקירה רבים המראים תוצאות דומות. אם אתחיל לסקור כאן רק את חלקם אסתכן בלאבד את קשב הקורא ולכן לא אעשה זאת.

איך זה עובד – פעילות גופנית שמקלה על הנפש? יעל, פיזיותרפיסטית מכבי , כותבת על כך יפה בהמשך, אך בקצרה,  ספורט משחרר אנדרופינים – הורמון שמשוחרר במח  וגורם לנו לתחושה טובה. ספורט הוא גם סוג של מדיטציה- זמן לעצמנו, לרוב שקט, עם מישהו או לבד, בזמן שמניחים בצד את כל טרדות היום יום. הוא מסייע לנו להציב מטרות ולהגשימן – מה שמחזק את  תחושת  המסוגלות של כל אחד מאיתנו. ולבסוף – הוא מחזק את תחושת הבריאות שלנו, מחזק את מערכת החיסון ומשפר את השינה .

אז השתכנעתם ואתם רוצים להתחיל. איך מתחילים ? במה לבחור? האם כמה ספורט ואיזה סוג משנה?

קודם כל חשוב לומר שמי שחש תסמיני לחץ , חרדה ודכאון מומלץ להוועץ עם רופא המשפחה לגבי סוג הטיפול המתאים . ספורט הוא רק סוג אחד אך ייתכן שיש מקום לטיפולים נוספים.  כמו כן מי שסובל ממחלות כרוניות , בייחוד מחלות לב, כליות, כלי דם וסכרת , מומלץ עבורו גם כן להתייעץ עם הרופא לפני שמתחיל.

רוב המחקרים מראים כי ככל שעושים יותר – יותר זמן בשבוע ובעצימות יותר גבוהה (כלומר מרגיש לכם שיותר קשה פיזית)  כך יותר טוב ואפקטיבי. לא משנה באיזו פעילות נבחר , העיקר שנתחיל ואם אפשר, על הדרך גם שנהנה ממה שאנחנו עושים.  למי שאין העדפה ברור שהכי קל יהיה  להתחיל בהליכה, שזו גם הפעילות הגופנית הכי נחקרת בספרות המדעית.  מומלץ גם לשלב סוגים שונים של פעילות נוספת כגון אימוני חיזוק , גמישות , יציבות וקוארדינציה (כמו חוגים שונים הניתנים בחדר הכושר).

אז אם אתם בלחץ, מצב רוח ירוד או חרדה, אני מזמין אתכם לנסות כמה שבועות של פעילות גופנית מתונה…  תופתעו לגלות כמה זה עושה לכם טוב.

 

נלקח מאתר ice –  עוד בכתובת https://www.ice.co.il/health/news/article/1004793

 

תגיות: