*המידע שבמאמר הוא מידע כללי ואין לראות בו המלצה כלשהי לטיפול כלשהו ובכל מקרה יש להתייעץ עם רופא מוסמך.
להתייעצות עם ד"ר טל לחצו כאן

מהי רפואת ספורט

מהי רפואת ספורט?

רפואת ספורט הינו תחום חדש יחסית ברפואה העוסק במגוון רחב של נושאים הקשורים לייעוץ והכוונה לפעילות גופנית, איתור ומניעה של מחלות ופציעות וטיפול בבעיות ומחלות אצל ספורטאים.

רפואת הספורט נוגעת בתחומים רבים אך חלק נכבד הינו העיסוק ברפואה פנימית (לרבות  קרדיולוגיה),  אורתופדיה, תזונה ופיסיולוגיה. כל זאת מתוך הבנה שהבעיות שעלולות להיווצר אצל הספורטאי שונות לעיתים מהמחלות והבעיות באוכלוסיה הכללית.

על מנת להבין את הבעיות הרפואיות איתן מתמודד הספורטאי, ניתן לחלק את הבעיות  ל- 3 קבוצות עיקריות:

  • מחלות בספורטאי – היכולות לקרות לכל אדם, אך אצל הספורטאי דורשות פעמים רבות התייחסות מיוחדת. דוגמאות לכך הן מחלות חום, אסתמה , אנמיה, הפרעות קצב לב ועוד.
  • מחלות ייחודית לספורטאי – מגוון בעיות המתרחשות כמעט באופן בלעדי בספורטאי ולעיתים אף באופן בלעדי לענפי הספורט השונים.
  • דוגמאות לכך הן תסמונת אימון יתר, הפרעות במחזור החודשי במתעמלות, פציעות כתף בשחקני כדורעף ועוד..
  • שינויים פיסיולוגיים המתרחשים אצל הספורטאי, במערכות שונות בגוף.
  • דוגמאות לכך הםשינויים מבניים בלב הבאים לידי ביטוי בבדיקות האק"ג ומבחן המאמץ, שינויים בשרירי השלד, שינויים במערכת הדם הבאים לידי ביטוי בחריגות בבדיקות הדם שמבצעים באופן שגרתי ועוד.

רפואת הספורט מנסה לשמור על גישה כוללנית לספורטאי, במגוון ההיבטים השונים הקשורים בכך. אחד הדברים הייחודיים ביותר בתחום הוא העיסוק גם בשיפור ההישגים של הספורטאי.

אחד התחומים החשובים בהם עוסקים ברפואת ספורט הוא מניעה ואיתור של בעיות קיימות אצל הספורטאי. הדבר מוכר לנו בעיקר מתחנות ספורט הפזורות ברחבי הארץ ואליהן מגיע כל ספורטאי תחרותי לקבלת אישור רפואי שנתי להתחרות.  ללא ספק החשוב ביותר לאתר הינו מחלות לא ידועות אצל הספורטאי העלולות לגרום לו לסכנת חיים בעת ביצוע הספורט, לרוב מדובר במחלות לב שונות. אלו הם אותם מקרים עם הד תקשורתי רחב אך נדירים,  של ספורטאי – על שצונחים  באמצע תחרות מדום לב. מקרים מתוקשרים אחרים, ונדירים פחות, הם אותם גברים ונשים בגילאי 40-60 שעוסקים בספורט באופן חובבני ולצערנו לוקים בהתקף לב תוך כדי אימון אינטנסיבי במיוחד.

יחד עם זאת, תחום הגילוי המוקדם אינו כולל רק איתור מחלות מסכנות חיים. רפואת הספורט עוסקת גם בגילוי בעיות העלולות לגרום לפציעות, לתחלואה או לירידה בהישגים. סקירה לאלו דורשת משאבים וזמן מהצוות ולא תמיד מקבלת את ההתייחסות הדרושה.

תגיות: