*המידע שבמאמר הוא מידע כללי ואין לראות בו המלצה כלשהי לטיפול כלשהו ובכל מקרה יש להתייעץ עם רופא מוסמך.
להתייעצות עם ד"ר טל לחצו כאן

כיצד להצליח להקפיד על תזונה איכותית בסדר יומינו העמוס

אחת הבעיות הנפוצות שבהן אני נתקלת במרפאה היא הקושי להצליח למצוא פתרונות  תזונתיים איכותיים במהלך היום עקב סדר יום צפוף ודינאמי. לא פעם מתיישב מולי ספורטאי ומצהיר כי "אין סיכוי שתצליחי לעשות לי סדר באכילה – אין לי סדר יום קבוע". אבל אין דבר כזה מבחינתי לא להצליח – תמיד קיים הפתרון שיהיה נכון בדיוק עבורך בכל שלב של היום – צריך רק להבין ביחד כיצד נראה היום שלך, איפה השעות הבעייתיות ולמה אתה מתקשה להקפיד על אכילה מסודרת  ואז נוכל, בשיתוף פעולה, למצוא את הפתרונות.

הפתרונות יכולים לבוא לידי ביטוי בדרכים שונות: התארגנות עם אוכל מהבית, בחירת מזונות מתאימים בחנויות הנוחות בזמן נסיעות, פתרונות בצורת שתייה ועוד.

בשורות הבאות אנסה להתייחס למספר מצבים אופייניים והפתרונות האפשריים עבורם.

 

סיימתי אימון בוקר – אין לי זמן להכניס כלום לפה עד שאני מגיע לעבודה

ספורטאים חובבנים רבים ולעיתים גם ספורטאים מקצועיים המשלבים עבודה נוספת במקביל לעיסוק הספורטיבי, נתקלים בקושי למצוא זמן לאכול לאחר אימון בוקר. בסוף האימון צריך להספיק להתקלח, להכין את הילדים, לפזרם למסגרות החינוך ולהגיע לעבודה בזמן – אכן אתגר גדול. בלחץ שנוצר בבוקר, רבים מדלגים על האכילה שלאחר אימון, אכילה שהיא בעלת חשיבות רבה ליכולת הגוף להתחיל את תהליך ההתאוששות מהאימון. לא פעם עוברות שעתיים-שלוש עד שהמתאמן מגיע למקום עבודתו, נושם, מכין קפה ואז… נזכר שהוא גם צריך לאכול!

נכון שהבוקר לחוץ ולרוב באמת אין זמן לשבת ולאכול ארוחה עשירה, אבל…יש פתרונות אחרים וזמינים. אחד מהם הוא שתיית משקה יוגורט עם פרי או סתם כוס חלב ולצידה לנשנש 2-3 תמרים או בננה. שני הפתרונות אינם דורשים הכנה, לא גוזלים זמן ואף ניתנים לביצוע תוך כדי ההתארגנות של הבוקר. שני הפתרונות המוצעים מספקים לגוף פחמימות פשוטות וחלבון, שמאפשרים את התחלת תהליך ההתאוששות ובניית השריר. כאשר תגיע לעבודה ויהיה לך זמן – מומלץ לאכול ארוחה מזינה יותר המכילה פחמימות מורכבות, חלבון איכותי וירקות – למשל כריך עם חביתה או טונה או גבינות.

 

יום של נסיעות – אני בדרכים ואין לי מה לאכול

יותר ויותר אנשים מבלים חלק ניכר מסדר יומם בדרכים. עבור חלקנו השהייה בדרכים היא יום-יומית, עבור חלקנו היא אחת לשבוע, אבל הימים האלו שבהם אנו נמצאים בנסיעות, הם תמיד מאתגרים מבחינה תזונתית. רבים מהספורטאים שחווים סדר יום כזה מרגישים שאין דרך למצוא פתרונות תזונתיים טובים, כי בצידי הדרכים אפשר לקנות רק אוכל תעשייתי ולא תמיד יש זמן לעצור כשממהרים לפגישה הבאה.

נכון, שעות בדרכים הן מאתגרות ואף פעם לא ניתן לדעת כמה זמן בדיוק תבלה בכביש –  מספיקה תאונה אחת או רמזור שלא עובד ו"הבילוי" נמשך הרבה מעבר לצפוי. במקרה כזה, אם תכננת עצירה לצורך אכילה, כנראה ותאלץ לדלג עליה.

לכן, כאשר יוצאים ליום עבודה בדרכים אף פעם לא משאירים את התזונה שלנו ליד המקרה. חשוב לצאת מהבית מאורגנים, כך שבכל מקרה יהיה לנו משהו זמין ברכב לאכול. רצוי לשים באוטו שקית עם תערובת של אגוזים ושקדים, קצת חמוציות או צימוקים או תמרים – אלו הם מזונות שלא מתקלקלים וגם אם לא אכלתם אותם עד סוף היום כי לא היה צורך, לא קרה כלום. אפשר שתהיה ברכב באופן קבוע, שקית עם פריכיות אורז קטנות שניתן לנשנש ואפילו בייגלה – נכון, אלו לא המזונות האולטימטיביים עבורך, אבל עדיף לאכול משהו כזה מאשר לא לאכול כלום במשך שעות כשאתה אחרי אימון או לפני אימון בהמשך היום!

במידה וכן הצלחת לעצור, ניתן לקנות כריך מלחם מלא עם טונה או חביתה או כל חלבון אחר, אפשר גם להסתפק במשקה יוגורט או מוזלי שניתן למצוא בכל תחנת תדלוק או בחנויות הנוחות.

תבחר מה שריאלי מבחינתך לאכול: אם אין לך זמן ממש להפסקת אוכל, תבחר בפתרון של שתיית יוגורט, אפשר לצד נשנוש של פריכיות אורז.

אם יש לך זמן להפסקה תבחר בכריך איכותי או מוזלי. גם קפה על בסיס חלב (הפוך) מספק חלבון ומעט פחמימות ובהחלט אפשר לשלבו כחלק מהארוחה.

 

רצים מפגישה לפגישה

במקרה זה אני נתקלת בשתי בעיות נפוצות:

האחת, אין זמן לאכול בין הפגישות והשנייה היא שמטעמי נימוס או רעב שהצטבר, אנו נאלצים לאכול מה שהמארחים מגישים – לא פעם מדובר בדברי מתיקה, בורקסים או מזונות אחרים שלא היינו בוחרים בעצמנו.

אם אתם צופים שסדר יומכם הולך להיות כזה, אז חשוב להתארגן עם אוכל מהבית. בדיוק כמו בסעיף הקודם – אל תשאירו את התזונה שלכם ליד המקרה. התארגנו עם פתרונות שקל לאכול, כאלו שלא דורשים זמן רב ולא מתקלקלים במהירות. לעיתים קרובות מגיעים אלי אנשים מתחום הבריאות שבמשך שעות מקבלים מטופל אחר מטופל ואין להם זמן לאכול – כוס חלב על השולחן, יוגורט לשתייה או משקה מועשר בחלבון יכולים להוות פתרון למצבים כאלו.

במידה ואתם מיוזמי הישיבות – הנהיגו נוהל של מזון בריא במקום הכיבוד המקובל בארץ. כריכים איכותיים, פירות וירקות חתוכים הן כיבוד מומלץ שגם יעזור לכם, אבל גם לכל הנוכחים האחרים בישיבה.

 

ולמרות כל הנאמר ולמרות הצורך לאכול לעיתים תוך כדי עיסוקים אחרים, חשוב להקדיש זמן לאכילה מסודרת, ללעיסה טובה של המזון ולארוחות משפחתיות.

 

בהצלחה!

 

תגיות: