*המידע שבמאמר הוא מידע כללי ואין לראות בו המלצה כלשהי לטיפול כלשהו ובכל מקרה יש להתייעץ עם רופא מוסמך.
להתייעצות עם ד"ר טל לחצו כאן

ספורט בקרב ילדים ומתבגרים

כולנו מכירים את היתרונות הבריאותיים של הפעילות הגופנית במבוגרים. אך האם כל פעילות גופנית שהילד מבצע בריאה עבורו? האם זה עלול לפגוע בגדילה? והאם ישנן פעילויות שעלולות לגרום לנזק שישפיעו עליהם כשיהיו גדולים? 

רבות כבר נאמר ונכתב על היתרונות הבריאותיים של הפעילות הגופנית במבוגרים. הספרות הרפואית מלאה במאות מחקרים שעקבו אחר הנושא במשך שנים – כולם מתכנסים לאותן העובדות. הספורט בריא. הוא בריא ללב שלנו ויכול למנוע התקפי לב ומחלות כלי דם. הוא מפחית סיכון למחלת הסוכרת , ליתר לחץ דם,  הוא משנה לטובה את פרופיל השומנים בגופנו. הספורט גם  מפחית סטרס וחרדה, מפחית סיכון לדמנציה (איבוד הזיכרון) ואולי תופתעו – גם מפחית סיכון לסוגים מסוימים של סרטן!  

היום ברור לנו ברפואה המודרנית שהספורט הוא תרופה לבעיות רפואיות רבות ואנו מקפידים לתשאל את המטופלים שלנו לגבי רמת הפעילות שהם מבצעים ולהמליץ להם לבצע . בדיוק כמו שאנחנו בודקים את רמות הסוכר ולחץ הדם וממליצים להפסיק לעשן. רובנו כבר שוחחנו על הספורט שאנחנו עושים (או לא עושים) באחד הביקורים שלנו אצל רופא המשפחה שלנו.  כמו כן אנחנו יודעים שאדם לא פעיל הוא אדם עם יותר בעיות רפואיות.  זה נכון גם לגבי ילדים.

עדיין, לגבי ילדים ומתבגרים,  הרושם הוא שיש פחות אחדות דעים בקרבנו, הורים, ילדים ולפעמים גם חלק מהצוות הרפואי. כי הרי ילד הוא לא מבוגר קטן, ומה אם מה שמתאים למבוגרים לא מתאים לילדים?  כמה פעמים שמעתי במרפאה חששות שעלו מההורים לגבי הפעילות הגופנית שהילד מבצע. האם זה בריא לו?  האם זה יכול לפגוע בגדילה?  אפשר להבין, הרי אנחנו רוצים את הטוב ביותר לילדים שלנו ולא היינו רוצים לראות אותם נפגעים או יוצרים נזק שישפיע עליהם כשיהיו גדולים. ולכן, עם כל הדאגות שלנו, חשוב לטעמי שכל הורה יבין כמה עובדות הידועות היום לגבי ילדים. אמנם הם לא מבוגרים קטנים, הם בהתפתחות מתמדת –אתגר לא קטן עבורם, שכן דורש את התייחסותנו, אבל, גם לילדים , כמונו בדיוק, הספורט בריא ויותר מכך- חשוב לאין שיעור להתפתחות תקינה. 

קודם כל צריך להבין אצל הילדים, ולפעמים בניגוד אלינו, העיסוק בספורט הוא לא בגלל שהוא בריא להם. הם עושים זאת כי הם נהנים. כך הם מתחברים לבני גילם, מתחרים בניהם  וזוכים להצלחות. הם גם לומדים כך לחוות כישלונות ולהתגבר על קשיים, הספורט משפר עבורם את תחושת המסוגלות, משפר את מצב הרוח שלהם ויכול אפילו לעזור בהישגים לימודיים. מדריכים רבים משלבים את הפעילות הגופנית כתחום טיפולי בבעיות רפואיות שונות אצל ילדים – כמו למשל כטיפול בהפרעת קשב וריכוז. ילד שעושה ספורט הוא ילד מחובר יותר לבני גילו ושמקבל כלים המסייעים לו בביטחון העצמי ומשפרים את יכולותיו.

אחרי כל זה כדאי גם לדבר על היתרונות הבריאותיים.  מחקרים מראים שילד שאינו פעיל הופך בדרך כלל למבוגר לא פעיל. רובנו לא נרצה זאת עבור ילדינו.  הפעילות הגופנית בילדים משפרת את אותם הדברים כמו במבוגרים – מונעת השמנה, מפחיתה רמות סוכר, לחץ דם ועוד. היא גם תורמת לחוזק שרירי, קוארדינציה, יכולות תנועה ומשפרת את בריאות העצם. רבים לא יודעים כי העצמות שלנו נבנות רק עד אמצע העשור השלישי לחיינו. פעילות גופנית שנבצע בשני העשורים הראשונים, ובמיוחד פעילות בה הגוף מרגיש את המשקל שלנו – כמו ריצות, קפיצות ומשחקים שונים המשלבים את האלמנטים האלו בתוכם – פעילות כזו תסייע משמעותית בבניית העצם של הילדים ותתרום לעצמות חזקות יותר כשיתבגרו. ובכל זאת, מה עם החשש לפגיעה בגדילה?  אנחנו יכולים להיות בטוחים שלא נעשה נזק לילדים שלנו?  לרוב החשש הזה הוא בנערים או נערות המתאמנים בחדר הכושר במטרה לחזק שרירים או באלו  העוסקים בספורט באופן מאוד אינטנסיבי- כמו קבוצות תחרותיות .  

אולי תתפלאו לשמוע שמקור החשש הזה הוא מפרסומים רפואיים בשנות ה-70 וה-80 של המאה הקודמת, בהם נצפה כי מתאמנים צעירים שהתאמנו בענפי כח פגעו לעצמם ברכיב חיוני לעצמות במתבגרים – פלטות הגדילה. פלטת הגדילה הינה פלטה המחוברת לעצם וקובעת את התארכותה ואת פוטנציאל הגדילה של הילד.  כלומר פגיעה בפלטת הגדילה שקולה למעשה לפגיעה בגדילת הילד- ולכאורה יש מקור אמיתי מאחורי השמועות. אבל, במחקרים מאוחרים יותר, החל משנות ה – 90, נמצא כי פציעות אלו יכולות להימנע על ידי הדרכה ולימוד קפדני של טכניקה נכונה (כגון בהנפת משקולות) ופעילות  בסביבה מבוקרת עם מדריך מוסמך ולפי סרגל מאמצים.  היום כבר ידוע כי פעילות מפוקחת, גם אימוני כח, בריאה מאוד לילד, יכולה להשפיע לטובה על ההתפתחות התקינה של הילד או הנער ובטח לא להזיק ולכן אין מה לחשוש מפניה.  

כן חשוב לציין כי פעילות הכרוכה בחזרות רבות על פעולה ספציפית כגון ריצות ארוכות וענפי סיבולת אחרים וכך גם אימונים בענפי ספורט שונים באופן מקצועי עדיין יכול להעלות סיכון לשברים בפלטות הגדילה ולכן הדגש תמיד יהיה על אימון מפוקח, תואם גיל עם מדריך  מיומן וציוד מתאים.  

בשנים האחרונות עולה לכותרות סיכון נוסף ספציפי לענף הכדורגל. קבוצת חוקרים מסקוטלנד הראו כי קיים סיכון לפתח מחלת הדמנציה (הפרעות בזיכרון) ומחלות נוירולוגיות דומות כתוצאה מריבוי הנגיחות שבמשחק. כך, הודגם כי בעוד לשוערים סיכון דומה לדמנציה בהשוואה לאוכלוסייה הכללית, בקרב שחקני שדה ובעיקר מגינים הסיכון עולה עד פי 5. בנוסף הודגם כי ככל שאורך הקריירה של הספורטאי ארוך יותר כך עולה הסיכון. ובמילים אחרות- כמות הנגיחות שהילד ינגח באימונים ובמשחקים יכול להשפיע על דמנציה בגיל המבוגר. כתוצאה ממחקר זה מדינות בארה"ב ובאירופה , ובראשן אנגליה, מתכננות איסור  על נגיחות בילדים מתחת לגיל 12 והגבלת כמות הנגיחות  ל- 10 בשבוע בילדים גדולים יותר ושחקנים מקצוענים.  

 בקיצור, עם כל זאת, כבר הבנתם שהספורט בריא לילדים שלנו ויש לעודדם לעסוק בו. ההמלצות היום בעולם הינן שעה ביום לפחות של פעילות בעצימות בינונית – גבוהה  (בפשטות- זוהי פעילות שהילד מתאמץ לעשותה ולא מבצעה בקלות- הדופק עולה, הילד מזיע ומתנשם). יש לשלב שעה ביום של פעילות אירובית (דוגמא: ריצה, כדורסל, כדורגל, שחייה, אופניים וכו') עם תרגילי חיזוק- 3 פעמים בשבוע, רצוי במסגרת קבוצתית ובהדרכה. 

שימו לב, ילדים ספורטיביים זקוקים לאנרגיה רבה, גם לתהליכי הרגילים והתקינים שלהם וגם לפעילות הספורט. לכן יש להקפיד על תזונה מספיקה, התאוששות נאותה הכוללת מנוחה מידי פעם ושינה מספקת. בילדים העוסקים בספורט באופן אינטנסיבי ובייחוד במקרים שהפעילות לא מתחילה באופן הדרגתי, כדאי שיהיה ליווי מקצועי – מאמן, תזונאית ורופא – זאת  כדי להקטין פציעות ולוודא שהילד לא מסכן את עצמו. אז אתם מוזמנים להזיז את הילדים ותזכרו… הכי טוב עבורם יהיה אם תתנו להם דוגמא אישית.

תגיות: