*המידע שבמאמר הוא מידע כללי ואין לראות בו המלצה כלשהי לטיפול כלשהו ובכל מקרה יש להתייעץ עם רופא מוסמך.
להתייעצות עם ד"ר טל לחצו כאן

בריאות על גלגלים – היתרונות ברכיבה על אופניים

תחושת ההתרגשות במהירות בירידות, בסיבובים החדים, המאמץ הגופני, הרוח והטבע. כל הילדים לומדים לרכוב ומתאהבים וכקלישאה הידועה- לרכוב על אופניים לא שוכחים.

מעבר להנאה, בטח עלה בדעתכם שלרכוב על אופניים זה גם בריא, ואפילו בריא מאוד. ענף הרכיבה התפתח מאוד בשנים האחרונות בארץ ובעולם. יחד איתו התפתחה גם טכנולוגיה ומדע נרחב סביב התחום והיום אנו יודעים הרבה יותר ממה שהיה בעבר.

רכיבה היא פעילות גופנית מצוינת המשלבת יתרונות בריאותיים רבים. זוהי פעילות אירובית, כלומר פעילות כזו שאפשר לבצע לאורך זמן מבלי לעצור. מחקרים רבים מראים את היתרונות הבריאותיים – בניהם הפחתת סיכון למחלות לב, לסכרת, יתר לחץ דם והשמנה. אולי יפתיע אתכם שהפעילות גם מצמצת סיכון למחלות סרטן שונות בניהן סרטן השד והמעי הגס, לאלצהיימר, דכאון וחרדה.  יש מקומות בעולם שמשתמשים  בפעילות זו כמניעה וטיפול בחולי פרקינסון. היתרונות ממש כמו תרופה אבל תרופה טבעית לחלוטין, במחירים שפויים (המכורים ירימו גבה, אני יודע)  וללא תופעות לוואי. לרכיבה בשטח יתרונות נוספים- היא מוציאה אותנו לאוויר הפתוח וכרוכה באלמנטים טכניים המוסיפים עניין ואדרנלין לעסק. רכיבת אופניים מתאימה במיוחד לאלו שמתקשים בענפי ספורט אחרים ובעיקר המתחילים – נוח מאוד להתחיל בלרכב. רוב האופניים מצוידים בהילוכים המאפשרים לווסת את עוצמת הפעילות כך שהדיווש יכול להיות החל מקל – במישור ועד עצים מאוד. זהו פתרון יעיל מאוד לאנשים עם בעיות ברכיים או עודף משקל שכן אינו כרוך בנשיאת המשקל  על הברכיים.

הקדישו 15 דקות ביום

ולמי שאין  זמן לעשות פעילות גופנית?  אז זהו, שזה עוד יתרון. לא צריך לעשות הרבה זמן בשביל להרוויח את כל היתרונות שמנינו פה יחד. מספיק אפילו 15 דקות ביום וברור שככל שנעשה יותר כך נהיה יותר בריאים.  אופניים אפשר גם לנצל כדי להגיע למקום העבודה, לחברים או לפעילויות פנאי.  כך נרוויח גם פעילות גופנית וגם הסעה. בקיץ הרוח שנושבת תאוורר אותנו כך שנגיע ליעדנו כמעט ללא זיעה.

אז לא פלא שיותר ויותר מתמכרים לספורט.  בכל פארק עירוני שנלך נוכל לראות רוכבי אופניים במהלך אימון, אם נטייל בשבילים בטבע נתקל לא פעם ברוכבים החולפים על פנינו  ומי מאיתנו שיהיה אמיץ מספיק לקום מוקדם בבוקר- יוכל לראות בכבישים קבוצות מתאמנות לקראת אירוע רכיבה כלשהו. הטרנד רק הולך ומתפשט בכל רחבי הארץ והמכורים לדבר גם יוציאו אלפי שקלים על ביגוד, מכשור וציוד מתאים. רוצים דוגמא?  באחד הימים  פגשתי רוכב אופניים לבוש בקפידה ומצויד באופניים חדשים. כמו כל ישראלי לא יכולתי להתאפק ושאלתי אותו על המחיר.  הוא השיב – "עשרת אלפים שקלים",  ואז קרב אלי ולחש "ששש.. זה מה שהאישה יודעת".

השפעה פיזיולוגית עם מערכת הגוף

זהו,  אני בטוח שכבר נעלתם נעליים, אווררתם את האופניים במחסן ואפילו קניתם מתקן לרכב לנשיאת האופניים שלכם, של הילדים והשכנים. אז צריך להגיד, אופניים הינו ספורט המוגדר סיבולת. ככזה, המקצוענים מבלים שעות רבות על האופניים – רכיבת אימון יכולה להיות עשרות עד מאות קילומטרים. בעוד לרוב מדובר בעסק בריא, ספורט כזה כן יכול לגרום גם לשינויים פיזיולוגיים לא מיטיבים עם מערכות הגוף השונות ובעיקר- הלב. ולכן יהיו כאלו שישאלו- כמה ספורט זה יותר מידי ספורט?  ואם הפעילות הגופנית כה בריאה, איך יתכן שסבתא תמיד צודקת ("מוגזם זה אף פעם לא בריא") .

האמת שהלב שלנו עשוי שריר. ככל שריר בגוף, גם הלב עובר שינויים כתוצאה מהפעילות הגופנית. כמו זרוע של מרים משקולות, כך גם הלב עובר שינוי ("אדפטציה") למאמץ. שריר הלב גדל והמערכת החשמלית שקובעת את הקצב עוברת שינויים. כך נוצר שאותם השינויים הנחשבים מיטיבים – עלולים להתהפך עלינו כחרב פיפיות. השאלה המתבקשת אם כך הינה  כמה זה יותר מידי? איפה מתהפכת המגמה ומתחיל הסיכון?

התשובה היא שלצערי אנחנו עדיין לא יודעים. עכשיו, לפני שאתם חולצים נעליים, נשכבים על הספה ומדליקים מחדש את הטלוויזיה  הבשורה הטובה היא שאפשר להירגע. תדעו- לא מדובר ברמת רוכב האופניים הממוצע. רובנו יכולים לרכב ללא חשש, בהנאה, עם אין ספור היתרונות הבריאותיים וללא כל סכנה כלשהי. רכיבה רגילה בעיר גם בדרך כלל לא כרוכה במאמץ עצים (סליחה לירושלמים והחיפאים)  ולרוב לא דורשת כל בדיקה רפואית לפני. המגמה הזו עלולה להתהפך רק כשעוסקים בספורט באופן אינטנסיבי ומקצועי ובקיצור- נמצאים שעות רבות על כיסא הרכיבה. ארגוני רפואת ספורט רבים בעולם ממליצים לספורטאים תחרותיים לבצע בדיקות רפואיות אחת לתקופה של שנה – שנתיים למעקב (וגם אצלם – רק במיעוט המקרים תתגלה בעיה רפואית אמיתית).

התאמה מדויקת של האופניים

מה עוד מומלץ?   ברכיבה אנחנו מבלים הרבה שעות מצטברות על האופניים. חשוב להתייעץ עם המוכר או המאמן בקשר להתאמה מדויקת של גודל האופניים, גובה הכיסא והכידון ואלמנטים נוספים שיכולים לגרום לנו לכאב או פציעה אם לא הותאמו כראוי.  ולבסוף- הכי חשוב- זכרו כי אופניים הינם כלי רכב לכל דבר. יש לחבוש קסדה ולהישמע להוראות הדרך.

סעו בזהירות, המשיכו להתאמן ושמרו על הבריאות.

נלקח ממאמר שפורסם בניוז חיפה וקריות.  https://newshaifakrayot.net/?p=333446

תגיות: